Kožní ambulance

Služby hrazené pojišťovnou

kozni-frydek-mistek-01Dermatovenerologická ambulance se zabývá vyšetřením, léčbou a preventivní činností.
 
Kožních nemocí /dermatoz/ je nepřeberné množství, přesto jsou následující onemocnění nejčastějšími ze všech,se kterými se setkáváme.
 
EKZEMY /eczema atopicum, microbiale, nummulare, contactum a další/: vzniká často v dětství, může se projevit i kdykoli v dospělosti.
 
Může i nemusí mít alergický podklad, základní léčba tedy probíhá v kožní, nikoli alergologické ambulanci.
 
V řadě případů potíže odezní či se zmírní do puberty, ekzem však může přetrvávat nebo se objevit kdykoli v průběhu života.
 
V každém případě je nutno péči o pokožku se sklonem k ekzemům věnovat soustavnou pozornost.
 
Velmi rychlá a efektivní je léčba na kožním denním stacionáři, prodlužují se klidová období.
 
LUPENKA /psoriasis vulgaris, pustulosa, palmoplantaris, capillitii a další/: autoimunitní onemocnění, které se nejčastěji projevuje na kůži, kloubech, ev.jiných orgánech,často jsou postižena játra.
 
Jde o nepříjemné onemocnění, většinou chronického rázu.
 
Nejúčinnější lokální léčbou je komplexní ošetření na kožním denním stacionáři.
 
Celková léčba je vyhrazena jen nejtěžším formám – má,mimo jiné, mnoho vedlejších nežádoucích účinků – aktuálně se dost mluví o léčbě biologické – ovšem pozor nejde o žádnou bioléčbu, naopak- zátěž na organismus je obrovská, proto je tato léčba vyhrazena opravdu mimořádně těžkým stavům.
 
AKNE /Acne vulgaris, papulosa, papulopatulosa, abscendens, cystika a další/ snad nejčastější kožní onemocnění multifaktoriálního rázu /podílí se na něm více faktorů/. Nejčastěji se s ním setkáváme v období puberty a lehčí formy lze zvládnout běžnou ambulantní léčbou.
 
V ostaních případech se velmi osvědčuje léčba na kožním denním stacionáři, výjimečně i léčba celková /antibiotika, Roaccutane/
 
kozni-frydek-mistek-010INFEKČNÍ VIROVÉ BRADAVICE /verrucae vulgares, verrucae planae juveniles/ snad nejčastější infekční kožní onemocnění způsobené viry.
 
Velkou roli zde hraje i imunologický stav organismu a psychosomatické nastavení pacienta. Proto se u některých jedná o lehké onemocnění,někdy i se spontánním vyhojením nebo snadno ovlivnitelné domácí terapií, u jiných o vleklé problémy, často se sklonem k recidivám.
 
Tyto těžké případy úspěšně léčíme ošetřením kryokauterem, což je speciální přístroj schopný hluboce zmrazit postiženou tkáň, občas kombinujeme tuto léčbu s dalšími metodami.
 
MOLUSKA /molusca contagiosa/ – rovněž virové onemocnění, postihuje téměř výhradně děti.
 
Nejlépe se osvědčuje kryokauter nebo mechanické odstranění.
 
PLÍSŇOVÁ A KVASINKOVÁ ONEMOCNĚNÍ, nejčastěji kůže a nehtů /mykosis, candidosis cutis, unguium/ – největším léčebným problémem je onychomykosa – plísňové onemocnění nehtů .V těchto případech často zevní léčba a ošetření doma nestačí, je nutno zavést celkovou terapii antimykotiky a o postižené nehty soustavně pečovat.
 
Řada kožních nemocí může mít projevy i ve KŠTICI /ve vlasech/ nebo na SLIZNICÍCH, občas i na NEHTECH /za všechny lupenka nebo lichen ruber planus/
 
Existují i samostatná onemocnění ovlasené kůže či sliznic.
 
Samostatnou kapitolou je problematika padání vlasů.
 
Do oboru dermatologie spadají i KOŽNÍ NÁDORY A PIGMENTOVÉ NÉVY.
 
Celkem běžně se setkáváme s basocelulárním carcinomem – relativně méně invazivním, s malou tendencí k tvorbě metastáz, vzácněji s agresivnějším spinoceluárním carcinomem.
 
V posledních letech významně přibývá nebezpečné formy rakoviny kůže, kterou je maligní melanoblastom – nejčastěji vzniká z tzv. dysplastických pigmentových nevů, které jsou považovány přímo za prekurzor maligního melanomu ,může vzniknout ale i v místě, kde dříve žádné znaménko / pigmentový nevus/ nebylo.
 
Pozor tedy na spálení kůže sluncem-nejrizikovější u dětí -a změny stávajících pigmentových nevů /růst, vyvyšování, změna tvaru či barvy/.
 
Je velmi vhodné občasné vyšetření dermatologem, nejlépe s použitím dermatoskopu a to i v případě, že se nevy nemění.
 
První metodou volby v léčbě je chirurgické odstranění / extirpace/ podezřelé či rizikové kožní leze.
 
Každý kožní útvar by před odstraněním měl být vyšetřen kožním lékařem.
 
Mějte na paměti, že kůže je jediným orgánem volně přístupným vyšetření aspekcí /okem/ a lze tedy zachytit rakovinu nejen v počátku, ale preventivně odstranit i prekurzory rakoviny kůže.
 
S těmito, a mnoha dalšími problémy, Vám rádi pomůžeme.

Služby nehrazené pojišťovnou

Služby, které nejsou hrazeny pojišťovnou, naleznete ZDE